Książki rządzą – aby za zakrętem było znacznie więcej niż lustro

Żyjący z wilkami – czyli lekcja z dzikości i nonkonformizmu

Napisany przez: MałGocha Książki Rządzą - sty• 09•14
fot: www.onlinefamous.com

fot: www.onlinefamous.com

Wyobraź sobie, że od teraz przestajesz się myć. Ubranie zmienisz za około 1,5 roku. Będziesz spała w dzikich, przepastnych Górach Skalistych – tam, gdzie akurat wypadnie. Do tego twoja nowa dieta będzie niezwykle wyszukana – surowe mięso upolowanych zwierząt a czasem padlina. A twoją nowa rodziną będzie wataha dzikich, nieoswojonych wilków z którymi musisz się skutecznie dogadać, zostając członkiem stada. Oczywiście nie będziesz, od teraz, rozmawiała z ludźmi. Jedyny język jakim będziesz się posługiwała na co dzień, to wycie i komunikacja niewerbalna. Brzmi zachęcająco?

Wątpię. A właśnie taką drogę wybrał Shaun Ellis, były komandos SAS. Człowiek, który podporządkował całe swoje życie pasji.

Człowiek -wilk tak motywuje swoją decyzję: Chciałem przebywać w ich świecie. Był bezpieczniejszy, bardziej zdyscyplinowany i zapewniał silniejsze poczucie przynależności. 

Już od jakiegoś czasu szukałam pozycji traktującej o życiu wilków. Interesował mnie zwłaszcza kontekst samców i samic alfa i beta. I chciałam dowiedzieć się czy i na czym polega mądrość wilków.

I w dużym stopniu znalazłm odpowiedzi na swoje pytania. Jednak – dla mnie ta książka jest książką nie o wilkach tylko o człowieku, który w pewnym sensie stał się wilkiem. A może zawsze nim był – tylko wrócił do siebie, przywołany naturą?

To co może, ale nie musi, zaskoczyć to odniesienia zachowań wilków do psiej natury. Ellis, parając się na pewnym etapie swojego życia tresurą psów,  bardzo konkretnie i dosadnie wyjaśnia dlaczego niektóre z pupili raptem staja się agresywne, nieposłuszne albo ustawicznie wyją, szczekają, ujadają… Co więcej mówi, jak mądry właściciel może rozwiązać swoje problemy ze zwierzęciem.

Którego psa z miotu wybrać i dlaczego? W jaki sposób wilki regulują swoje życie… dietą? Jakie obowiązki i co z nich wynika, mają poszczególni członkowie watahy? To tylko niektóre z pytań. A na każde znajdziesz odpowiedź na kartach książki.Bardzo konkretne informacje.

zyjacy_z_wilkamiKsiążka – w większej części, jak wskazuje słusznie tytuł, traktuje o człowieku który żył z wilkami/wśród wilków – niż o wilkach. To bardziej relacja ja-wilk niż książka wyłącznie o zwierzętach. To też książka o wielkiej pasji ale takiej przez duże P. Takiej, która każe sprzedać ostatnie rzeczy, aby kupić bilet w jedną stronę, bez odwrotu.  Takiej, która pozwala żywić się przez kilka tygodni żelkami/chińskimi zupkami, mieszkać w zagrzybionej przyczepie i sikać do wiadra. To się nazywa determinacja.  Tak duża, że w końcu, po wielu latach przynosi dochód.Taka, że pozwala cały czas być sobą – nawet, gdy w naszych działaniach idziemy totalnie pod prąd, jak na rasowego nonkonformistę przystało.

Ale też tak wielka, że wymaga ogromnych poświęceń. Bo Ellis to fatalny mąż, jeszcze gorszy ojciec i partner. Zmroziło mnie to, że poświęcił w swoim życiu więcej czasu wilkom niż własnym dzieciom. Nawet mówił o wilkach z większą delikatnością, ciepłem i miłością – niż o własnym potomstwie. Piątka dzieci, trzy poważne związki – i zawsze wilki i wilcza wataha na pierwszym miejscu. Do tego stopnia, że, jak sam szczerze i bez skrępowania przyznaje – potrafił nie widzieć dzieci przez cały rok. Praktycznie nie uczestniczył w ich wychowaniu aż jego prawa rodzicielskie zostały ograniczone w dużym stopniu.

To też książka o agresji ludzkiej i zwierzęcej: (…) dostrzegłem fundamentalną różnicę między ludzkim a wilczym modelem agresji:(…)Wilki potrafią zabijać i cały czas grożą, że skorzystają z tej umiejętności, robią to jednak tylko wtedy, kiedy naprawdę muszą. Staną do walki na śmierć i życie – w obronie rodziny albo źródła pokarmu, który pozwoli stadu przetrwać zimę – będą się ścierać do upadłego z innymi watahami, ale też uszanują rywali i docenią ich postępowanie. (…) Ludzie nie cenią swoich przeciwników. (…) Zabijamy bez sensu i bez potrzeby, a nasza moralność stoi pod wielkim znakiem zapytania. „

fot:www.onlinefamous.com

fot:www.onlinefamous.com

A do tego przykład na to,w jak dużym stopniu koloryt naszego dzieciństwa determinuje to kim jesteśmy i jak wygląda nasze dorosłe życie.

Reasumując – dzikość, wiedza, pasja i refleksje, gdzie dojdziemy, jeśli się nie zatrzymamy/a raczej tego nie zrobimy/ w ogłupiającym pędzie. I czego możemy nauczyć się od wilków. Zdecydowanie ta książka jest czymś więcej niż opowieścią o tym, jak żyją wilki.

Komentarze

comments

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

11 Komentarzy(e)

 1. Twój Raj pisze:

  Bardzo to wszystko ciekawe i na pewno warte przeczytania;)

 2. Roxi pisze:

  Ciekawy opis, bardzo zachęcający do przeczytania tej książki.
  Oczywiście zależy co kogo interesuje. Jednak temat tej jest dosyć zaskakujący i bardzo niespotykany, Chociażby z tego powodu warto po nią sięgnąć. pzdr

 3. Orzelu pisze:

  Mnie też bardzo kusi ta książka. Może być naparawdę bardzo ciekawa.

 4. merom pisze:

  Koniecznie muszę przeczytać :)

 5. Pożyczki pisze:

  Sądząc po artykule książka jak najbardziej przypadnie mi do gustu. Nie pozostaje nic innego jak znaleźć trochę czasu i przeczytać.

 6. Czytałem i polecam, bardzo dobra książka, oczywiście dla osób które lubią ten gatunek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

CommentLuv badge