Książki rządzą – aby za zakrętem było znacznie więcej niż lustro

„Żona kuchennego boga”, czyli po swoją wolność możesz siegnąć tylko ty

Napisany przez: MałGocha Książki Rządzą - kwi• 02•17

zona_kuchennego_boga

Jaką masz relację z mamą? Rozmawiacie często ale o niczym ważnym? Nie zna Twoich sekretów ani… Ciebie? Z wzajemnością? A może wręcz przeciwnie – może nie rozmawiacie często, jednak wasza relacja oparta jest na miłości, czułości i znacie siebie aż do podszewki? A może jest jeszcze inna wersja – Twoja własna?

Amy Tan, której pisanie ubóstwiam :), po raz kolejny dotyka aż do dna mocnego tematu. A w zasadzie dwóch.

Aby zrozumieć dzisiejsze zachowanie czy to własnej mamy, czy kogokolwiek, trzeba znać kontekt. Trzeba znać przeszłość i wczorajsze wydarzenia, które ukształtowały dzisiejsze ja. Bez tego tak łatwo oceniać. I tak łatwo się oddalać. Ze złością, rozczarowaniem, smutkiem.

„Żona…” to też głos wszystkich kobiet, które są lub były tłem dla osiągnięć mężczyzny. Mężczyzny za którego, zgodnie ze starą chińską tradycją musiały, obiecane przez własną rodzinę, wyjść bez szemrania za mąż. Ale to również one ponoszą konsekwencje ciemniejszej strony osobowości swoich mężów. Do czasu, aż wyjdą z roli bezwolnej ofiary. Jak w książkowej, chińskiej opowieści… o kuchennym bogu i jego żonie :)

Kobiety z tej historii, to kobiety, które znalazły swoje dno. I odkurzyły w sobie siłę, aby odbić się od dna i bez oglądania za siebie iść do przodu. Znalazły nadzieję:

Ja też czuję ten smak. Jeden łyk i pamiętasz na zawsze – wszystkie rzeczy, które, wydawałoby się, umknęły ci z pamięci, ale tak naprawdę nigdy nie zginęły. Wszystkie nadzieje, które wciąż da się odnaleźć.(str. 440)

I chociaż Chiny dziś wyglądają już trochę inaczej i chociaż kobiety w USA czy Europie są niezależne, nadal aktualny (chociaż być może już z innym kontekstem) może okazać się prezent.

Piękny prezent, który daje na skraju swego życia matka ukochanej córce. Córce z którą łączy ją znacznie więcej niż obie mogą przypuszczać. To:

(…)bogini, której nikt nie zna. może ona nawet nie istnieje.(…) Możesz rozmawiać z nią, kiedy ogarnie cię lęk. Wysłucha cię. Łzami zmyje każdy smutek. Użyje swych rózeg, żeby odegnać wszelkie zło. Nazywa się Pani Bez trosk, Szczęście Ponad Goryczą, Żadnych Uraz Do Świata.

To ważna książka dla kobiet. Dla matek. Z pewnością zostawi w Tobie ślad. Dla mnie mocna rzecz.To oczywiście również książka także o Chinach. Kolejny mały obrazek, który można dołączyć do panoramy. Jakby nie spojrzeć  – polecam. Jak już każdą, która wyszła spod klawiatury Amy Tan. Zdecydowanie. I Jeśli chcesz iść tropem rozumienia Chin, jeśli jesteś kobietą i matką. Jeśli chcesz dostrzec nadzieję :)

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

CommentLuv badge