Książki rządzą – aby za zakrętem było znacznie więcej niż lustro

Ostre cięcie – droga do zabójcy wiedzie przez jego umysł

Napisany przez: MałGocha Książki Rządzą - maj• 27•12

Rozrywka na wysokim poziomie. Widać, że autor nie tylko ma lekkie pióro – ale, że używał go często. Ostre cięcie to pierwszy tom cyklu Criminal Minds/Zabójcze umysły, pisanego przez Maksa Allana Collinsa na podstawie popularnego serialu telewizyjnego. Serialu nie widziałam, nie oglądam. Nie mam więc porównania.

Sama treść, jak to w kryminałach.

Ktoś w miateczku morduje bezdomnych. Przed śmiercią myje ich, przebiera w czyste ubrania i brutalnie zabija. Wszystko wskazuje na to, że w mieście polowania urządza seryjny morderca. Miejscowa policja musi więc skorzystać z pomocy profilerów z FBI. I tu zaczyna się walka. Kto będzie szybszy – morderca, czy zespól ludzi, którzy dysponując bardzo ograniczoną liczbą danych musi powstrzymać kolejne morderstwa. Najlepiej znajdując nazwisko i adres przestępcy.

I jak to bywa – odpowiadając sobie trafnie na pytania: jaką osobą jest morderca? Dlaczego morduje? Co chce przez to osiagnąć? Jaką potrzebę zaspokaja w ten sposób? Czy morderstwo to cel sam w sobie, czy to tylko środek do innego celu? Co go skłoniło do zabijania? I dlaczego akurat bezdomni? – można krok za krokiem poznając umysł mordercy, wytropić go. Dokładnie jak w podtytule – droga do zabójcy wiedzie przez jego umysł.

Cóż więc jest tu innego, co może przyciągnąć do książki?

Dla mnie dobrze podana wiedza z zakresu kryminalistyki. Kawałek konkretu wpleciony w kontekst. W tej części mamy więc paranoję indukowaną i triadę  Mcdonalda.

Bardzo dobrze sprofilowany i umotywowany portret zabójcy. Świetny popis przesłuchania, podczas którego wiedza i logika, wygrywają z emocjami.

I wnikliwe portrety samych profilerów, których oprócz ponadprzeciętnej inteligencji, pasji i zdolności do tytanicznej pracy wszystko inne dzieli.

Zdecydowanie sięgnę po kolejne książki z tej serii . We wrześniu będzie dostępna pozycja Profil zabójcy a zimową porą, w grudniu Koniec szkoły .

Moja ocena: 4.5/6

Komentarze

comments

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

CommentLuv badge