Książki rządzą – aby za zakrętem było znacznie więcej niż lustro

Orange Prize 2012 – nominacje i… wygrana

Napisany przez: MałGocha Książki Rządzą - mar• 08•12

Poza plotkowaniem o treści książek, chcę się z Tobą dzielić informacjami na tematy wokół nich. Moje dokształcanie będzie dotyczyło również nagród literackich. Wszelakich. I od razu pod pióro – wpadły nominacje do Orange Prize. Aby już nie przedłużać, kobieca walka o czek na 30000£ oraz  o Bessie rozegra się w tym roku pomiędzy:  

“Island of Wings”, Karin Altenberg – powieść o młodym małżeństwie, którego miłość zostanie wystawiona na próbę na jednej z wysp na Hybrydach.

   

                                                                                     

“On the Floor”Aifric Campbell powieść napisana przez kobietę, która porzuciła pracę i wielki świat korporacji na rzecz pisania.

“The Grief of Others”, Leah Hager Cohen, śmierć dziecka 57 godz. po urodzeniu, sekrety rodzinne, zdrada małżeńska i próba poradzenia sobie z tym wszystkim, aby ocalić rodzinę.  Jak zrównoważyć własną autonomię z intymnością relacji, w jaki sposób zrównoważyć prywatne decyzje z obowiązkami wobec rodziny? I jak zmierzyć się ze swoimi smutkami w oceanie cierpienia.
“The Sealed Letter”, Emma Donoghue, prawdziwa historia skandalicznego rozwodu
z 1864 roku.
“Half Blood Blues”, Esi Edugyan, powieść o czarnoskórych niemieckich muzykach jazzowych w Niemczech w latach trzydziestych ubiegłego wieku.

„The Forgotten Waltz”, Anne Enright,  akcja powieści dzieje się w Dublinie w 2009 roku. Zdrada, romans, rozpad rodziny widziany oczami kusicielki Giny.
  “Lord of Misrule”, Jaimy Gordon, powieść, której akcja toczy się wokół tematu wyścigów konnych w Zachodniej Wirginii.
“Painter of  Silence”, Georgina Harding, portret Rumunii w czasie drugiej wojny światowej i po jej zakończeniu na tle historii przyjaźni pomiędzy głuchoniemym mężczyzną a pielęgniarką,
“The Flying Man”, Roopa Farooki, historia hazardzisty, opuszczającego żony i dzieci.
“The Translation of the Bones”, Francesca Kay
kwestie wiary, macierzyństwa i samotności na tle historii młodej, kobiety – świadka cudu.
“The Blue Book”,Jane Harris,  akcja powieści toczy się na pokładzie statku rejsowego, w środowisku magików i mediów.
“The Night Circus”,A.L. Kennedy,  opowieść o związku pomiędzy młodymi uczniami dwóch konkurujących między sobą magików. A wszystko dzieje się w XIX wieku  w niekonwencjonalnym cyrku.
“The Song of Achilles”,Erin Morgenstern,  historia miłości Achillesa i Patroklosa, rozgrywająca się w czasach wojny trojańskiej, w starożytnej Grecji.
“Foreign Bodies”,Cynthia Ozick, w centrum opowieści jest Bea Nightingale, rozwiedziona nauczycielka. Pewnego dnia jej brat rat prosi ją aby przyjechała do Paryża znaleźć swojego zaginionego bratanka.
“State of Wonder”,Ann Patchett, powieść o zbiorowej odpowiedzialności za naszą planetę, posiadaniu dzieci w późnym wieku i opiece medycznej.

“There but for the” Ali Smith, podczas kolacji w eleganckiej dzielnicy Londynu Greenwich, Miles Garth nagle opuszcza posiłek, zamyka się w pokoju na górze, i nie chce wyjść. Grupa sąsiadów i przyjaciół powoli gromadzi wokół domu, a historia Milesa  jest opowiedziana z punktu widzenia czterech z nich: Anny, kobiety po czterdziestce, Marka, mężczyzny po sześćdziesiątce,osiemdziesięcioletniej kobiety oraz dziesięcioletniego chłopca.
“The Pink Hotel”,Anna Stothard, córka, tuż po pogrzebie matki, ucieka z jej walizką w podróż. Podróż po USA tropem przeszłości matki.
“Tides of War”, Stella Tillyard, historia młodego małżeństwa,Harriet i Jamesa,   osadzona w czasach wojen napoleońskich i okresu Regencji.
“The Submission”, Amy Waldman, powieść o następstwach wydarzeń 11 września oraz  o znaczeniu żałoby, sztuki i islamu.
Niestety, typów swoich nie mam. Poza Ann Patchett , którą Belcanto doprowadziło w 2002 r. do nagrody, nie znam żadnej autorki i żadnej z nominowanych książek. Jeszcze.
Jednak chętnie, patrząc tylko na tematykę i recenzje, przeczytam “On the Floor”Aifric Campbell, może też “The Grief of Others”, Leah Hager Cohen. Interesująco zapowiada się “There but for the” Ali Smith.  
Mam też dziwne przeczucie, że żadna z tych trzech nie wygra.
***
p.s. Mały dopisek – 30 maja ogłoszono wyniki. Nagrodę otrzymała … Madeline Miller za debiutancką powieść „The Song of Achilles. 
Dodasz tę książkę do listy książek wołających przeczytaj mnie? 
Jak napisałam wyżej – wygranym typem moim książka nie była, więc raczej nie. Pani Miller – gratuluję 😉 Zwłaszcza, że to jej debiut.

Komentarze

comments

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Jeden Komentarz

 1. Nie będę robiła nowego wpisu, żeby informacje o nagrodzie i rozwoju akcji, były w jednym miejscu. Zatem…

  Panie, które będą walczyły o nagrodę to:

  1.Esi Edugyan, „Half Blood Blues”
  2.Anne Enright, „The Forgotten Waltz”
  3.Georgina Harding, „Painter of Silence”
  4. Madeline Miller, „The Song of Achilles”
  5. Cynthia Ozick, „Foreign Bodies”
  6.Ann Patchett, „State of Wonder”

  I jak napisałam powyżej, żadna z książek, które mnie zainteresowały nie weszła do ścisłej szóstki. No nic, czekamy do 30 maja. Wtedy zobaczymy kto i z czym. pozdrawiam serdecznie wszystkich czytających, M.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

CommentLuv badge