Książki rządzą – aby za zakrętem było znacznie więcej niż lustro

Najlepiej zarabiający pisarze na świecie – (część 4)

Napisany przez: MałGocha Książki Rządzą - sie• 20•12

I dwa ostatnie miejsca. Zostały dwie najuboższe Panie, wśród najbogatszych:

Miejsce 12. Suzanne Collins – 10 mln dol.

 

To ta Pani od bestsellerowych Igrzysk śmierci (a w zasadzie Głodowych Igrzysk), które powstały w wyniku jej fascynacji mitem o Minotaurze i Tezeuszu, oraz programami telewizyjnymi typu reality-show.
A które przyniosły jej już dobrych kilka mln $ oraz miejsce na liście The New York Timesa przez ponad 60 tygodni (ponad rok bez przerwy!).
Poza tym,  The Times uznał ją za jedną z najbardziej wpływowych ludzi 2010 roku. Jednocześnie zekranizowana trylogia jest przykładem komercyjnego sukcesu (39. miejsce w światowym box office’ie pod względem zarobionych przez film pieniędzy – jak podaje Wikipedia).
W czerwcu 2011 r., Collins stała się jednym z, zaledwie siedmiu autorów, którzy sprzedali ponad milion egzemplarzy książki elektronicznej. Biorąc pod uwagę wielkość sprzedaży, wyprzedziła takich autorów jak  Stieg Larsson, James Patterson, Nora Roberts i Charlaine Harris.
Magazyn Slate określił jej Trylogię jako ponurą i uwodzicielsko sadystyczną, Kamasutrę przemocy. Ich zdaniem (wolne tłum.): Łącząc i wzmacniając bezwzględność ze staroświeckimi umiejętnościami opowiadania historii, Collins złamała kod do tworzenia naprawdę atrakcyjnych i dochodowych książek dla wszystkich grup wiekowych.


Wcześniej, przed trylogią, podbiła serce młodych czytelników, zyskując jednocześnie uznanie The New York Timesa pięcioczęściowym cyklem kronik o podziemnym świecie i Gregorze – chłopcu, który odkrywa nieznane nikomu obszary.

S.Collins to najmłodsza z czwórki dzieci, wychowana w wojskowej rodzinie. Ojciec był specjalistą w  Air Force, historykiem i doktorem nauk politycznych.
Sporo podróżowała w dzieciństwie.  Amerykańska pisarka i scenarzystka. Mama dwójki dzieci, żona aktora, zaprzyjażniona ze swoimi trzema kotami. Ponoć prywatnie bardzo nieśmiała i skromna.
Jej ulubione powieści z czasu, gdy była nastolatką to:

 • Drzewo rośnie w Brooklyn Betty Smith,
 •  Serce to samotny myśliwy– Carson McCullers,
 • Rok 1984  George’a Orwella,
 •  Anna Karenina -Lwa Tołstoja,
 • Rzeźnia numer pięć Kurta Vonneguta,
 • Fałdka czasu Madeleine L’Engle,
 • Władca much Williama Goldinga,
 • Boris Jaaptera Haara,
 • Germinal Emila Zoli i
 • E Win Dandelion Raya Bradbury.

Karierę pisarską zaczęła oficjalnie w 1991 r. tworząc telewizyjne programy dla dzieci. Jeżeli masz małe dzieci, możesz ją skojarzyć z wczesnymi latami psa Clifforda – ona jest twórczynią jego przygód.

Jak zwykle spędza dzień pracy?

Po przebudzeniu je szybkie śniadanie (np. płatki z mlekiem), po czym siada do pisania tak szyb ko, jak to tylko możliwe.
Pisze tak, aż do momentu utknięcia (w okolicy wczesnego popołudnia zazwyczaj).
Dzień pracy pisarskiej jest dla niej produktywny, gdy skupia się tylko na pisaniu przez 3-5 godzin.
Czasami zdarza się, że przez kilka dni nie pisze nic. Patrzy tylko na ścianę;)

Miejsce 13. J.K. Rowling – 5 mln dol.

 

Nomen omen, miejsce trzynaste, Pani od magii i Harrego Pottera.
Poradziła sobie z ubóstwem, depresją i samotnym rodzicielstwem.

Już jako dziecko była nienasyconą czytelniczką. Niezapomniane lektury jej dzieciństwa to:

 • The Little White Horse Elizabeth Goudge
 • Manxmouse Paula Gallico  oraz
 • Lew, Czarownica i stara szafa CS Lewisa.

Pierwszą książkę, o króliczku imieniem Królik, napisała mając sześć lat.

Jej przyjaciel ze szkoły średniej w Wyedean, Sean Harris, jako pierwszy usłyszał o ambicji Rowling, aby zostać pisarką.   Jemu też poświęciła Komnatę Tajemnic.
Za namową rodziców studiowała język francuski, rezygnując z wymarzonej literatury. Plusem studiów, jak sama stwierdziła, był roczny pobyt w Paryżu.
Harry Potter i Kamień Filozoficzny został wysłany do wielu wydawców, z których początkowo wszyscy odrzucił rękopis. To trwało rok, aż to chwili, gdy w sierpniu 996 r. jej agent, Christopher Little, wynegocjował druk 1000 egzemplarzy książki w mniej znanym wydawnictwie, Bloomsbury Publishing.

Po zakończeniu serii o Harrym, Rowling przedstawiła specjalny prezent.  Wyprodukowała tylko siedem (!) pojedynczych egzemplarzy bajek o nazwie The Tales of Beedle w Bard .
W grudniu 2007 roku, ostatnia kopia została sprzedana na aukcji, za£ 1,95 mln . Pieniądze przekazano na cele charytatywne.

Dla zobrazowania jej sukcesu: gdyby wszystkie sprzedane książki Harrego Pottera ułożyć obok siebie w rzędzie, okrążyłyby równik 1.4 razy a gdyby jedna osoba chciała przeczytać wszystkie sprzedane książki Harrego Pottera w tempie jedna książki na dzień, zajęłoby to jej 700 000 lat.

Ogromną ciekawostką jest, że monety z podobizną Harry’ego Pottera mają być prawnym środkiem płatniczym na brytyjskiej wyspie Man. Będą to złote, srebrne i miedziane pieniążki. Podobizna Harry’ego znajdzie się na awersie monety, na rewersie – królowa Elżbieta II.  (zródło: http://www.veritaserum.com/news-polish.shtml)

Po zakończeniu cyklu ruszyła strona Pottermore.com. Jej cel to, prawdopodobnie, podtrzymanie zainteresowanie Harrym.
Tylko w ciągu pięciu pierwszych dni (!) zdobyła 1,5 mln adresów e-mailowych fanów. To się nazywa efekt kuli śnieżnej.
Po ekranizacji całej sagi, przez Worner Bross, otrzymała w ramach podziękowania za 7 mld zysku, bransoletkę z 40-stoma diamentami.

15 lat – tyle pierwotnie samotnej matce (pózniej wyszła powtórnie za mąż i miała jeszcze dwoje dzieci), żyjącej z zasiłków, zajęło dojście do miejsca, w kórym jest dziś.
Co ją tam zaprowadziło?

Sądząc po odpowiedzi na jedno z pytań dziennikarzy – ciężka praca i szczęście. Przy czym to pierwsze często kieruje tym drugim – dodaje Rowling.
Kiedy jest najbardziej produktywna?
Na mnie najbardziej produktywnie działa siedzenie sobie w cichym kącie kawiarni, patrząc na pustą kartkę papieru, z dużym kubkiem herbaty z lewej strony i nowym piórem w prawej ręce.

Ile godzin dziennie pisze?

Różnie. Od dziesięciu minut do dziesięciu godzin. Uwielbia też pisać w nocy.
Jak sama twierdzi: mam idealny charakter do bycia pisarzem, gdyż jestem bardzo szczęśliwa siedząc sama w pokoju, wymyślając nowe rzeczy.

27 września b.r. ukaże się książka, zatytułowana The Casual Vacancy (po polsku Czasowy wakat lub Dorywcza praca). Tym razem, licząca prawie czterysta osiemdziesiąt stron książka, skierowana jest do dorosłych czytelników.

 

 ***

Tu znajdziesz kolejne informacje o najbogatszych pisarzach na świecie:

Najlepiej zarabiający pisarze na świecie – (część 1)

Najlepiej zarabiający pisarze na świecie – (część 2)

Najlepiej zarabiający pisarze na świecie – (część 3)

Komentarze

comments

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Jeden Komentarz

 1. Jan od Imion pisze:

  Jeszcze ciekawsza byłaby lista najlepiej zarabiających poetów na świecie;-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

CommentLuv badge