Książki rządzą – aby za zakrętem było znacznie więcej niż lustro

Najlepiej zarabiający pisarze na świecie (część 2)

Napisany przez: MałGocha Książki Rządzą - cze• 03•12

Idąc za ciosem – konsekwentnie, druga część listy najbogatszych.

Ci biedniejsi, pośród najlepiej zarabiających pisarzy świata to:

Miejsce 5. Rick Riordan – 21 mln dol.

To amerykański pisarz, autor powieści kryminalnych oraz powieści dla młodzieży z gatunku fantasy.

Przez wiele lat pracował jako nauczyciel. Sławę przyniosła mu bestsellerowa seria powieści dla młodzieży, których bohaterem jest nastoletni Percy Jackson, współczesny amerykański chłopiec, który odkrywa, że w rzeczywistości jest synem greckiego boga Posejdona.

Pochodzi z rodziny artystycznej. Z pewnością na jego osobowość artystyczną w dużym stopniu wpływ mieli rodzice – mama artystka i nauczycielka muzyki a ojciec ceramik.

 Jak sam twierdzi czytał już od dzieciństwa. Władcę Pierścieni przeczytał z dziesięć razy. Był zafascynowany grecką i nordycką mitologią. W szkole średniej czytając głównie fantasy i science fiction zaczął już pisać swoje utwory. W wieku 12. lat wiedział, że chce być pisarzem. A dopiero siedemnaście lat później, po tym jak odrzucono trzynaście razy rękopis, opublikowano jego pierwszy utwór.

Jego przepis na bycie dobrym pisarzem?

Pisarze to żarłoczni czytelnicy, więc czytać, czytać, czytać. I to książki z różnych gatunków i stylów. Pisanie traktuj jak sport – ćwicz mięśnie. Pamiętaj, że pierwsze utwory nie są i nie będą doskonałe – wiec się nie poddawaj. I nie myśl, że jak napisałeś kilka dobrych stron potencjalnej książki – to wszystko i masz już książkę. To dopiero początek zabawy.

Miejsce 7. Dean Koontz -19 mln dol.

 – to amerykański pisarz powieści z elementami horroru i science fiction, tajemnicy i satyry.Pisał też pod pseudonimami, w tym jako:David Axton, Leigh Nichols, John Hill, Deanny Dwyer, KR Dwyer, Aaron Wolfe czy Brian Coffey. Bywało, że publikował do 8. (!) książek rocznie.

 Jego pierwsze cztery powieści nigdy nie zostały opublikowane (!).

Dorobek pisarski, jego zdaniem, pokazuje intelektualny i emocjonalny postęp pisarza. To taka mapa jego duszy.

Jego książki zostały opublikowane w 38 językach, a on sprzedał ponad 400 milionów egzemplarzy.Pierwsze książki pisał nocami i w weekendy, w dzień pracując jako nauczyciel języka angielskiego.

Dlaczego odniósł sukces? Jak sam twierdzi: Mam więcej zwątpienia niż jakikolwiek pisarz którego kiedykolwiek widziałem. To jest jeden powód, dla którego zmieniam każdą stronę aż do absurdu!. Będąc własnym, najtrudniejszym krytykiem wciąż masz marzenia, ale nie iluzje. W konsekwencji, bezmyślny krytycyzm lub rada nie może na długo Cię zniechęcić. 

Poza tym pracuje 10 – 11 godz dziennie. I tak robi dzień po dniu, zobowiązując się przed sobą do pisania i unikając zakłóceń. Taki system pozwala na stworzenie ok. 75. stron powieści w ciągu miesiąca.

Poza tym stosował i stosuje dwie zasady.

Po pierwsze, czyta 150 książek rocznie, czasem więcej. Literaturę w każdym gatunku, powieści współczesne, ale także klasykę, poezję i wiele literatury faktu.

Po drugie, zmienia każdą stronę pisanej powieści dwadzieścia lub trzydzieści razy (!) przed przejściem do następnej strony.

Jak widać jest wytrwały i pracowity. Jak sam twierdzi: nic nie jest przeznaczone. Wszystko zależy od wolnej woli i ciężkiej pracy.

Obecnie mieszka mieszka z żoną, Gerdą w południowej Kalifornii.

8. John Grisham – 18 mln dol.

– amerykański pisarz, autor 27 książek, jak przystało na prawnika, thrillerów prawniczych i kryminałów. Debiutował  w 1989 roku powieścią Czas zabijania, którą wydano w 5000 egz. po tym jak odrzuciło ją 28 wydawców.

 Przez 3 lata,codziennie przychodził do swojego biura o piątej rano, sześć dni w tygodniu, aby pracować nad tą książką.  Jego książki zostały przetłumaczone na 29 języków i opublikowane na całym świecie.

 Jego twórczość ocenili też pozytywnie krytycy i filmowcy, ekranizując 8 jego powieści i powiększając tym, znacznie jego sakiewkę. Do tej pory sprzedał ponad 60 milionów egzemplarzy swoich książek.

Jest jednym z dwóch autorów, którzy sprzedali 2 miliony egzemplarzy pierwszego wydania (drugim jest Tom Clancy). W 1992 roku powieść Raport Pelikana sprzedano w ponad 11 milionach egzemplarzy tylko w samych Stanach Zjednoczonych. Obecnie nadal pisze, mieszkając razem z żoną i dwójką dzieci naprzemiennie w jednym z dwóch domów  – w Oxford w stanie Mississippi, oraz w pobliżu Charlottesville w stanie Wirginia.

W październiku 2006 r. podczas wywiadu, Grisham stwierdził, że pisanie kolejnych powieści trwa tylko sześć miesięcy (kiedyś rok). Jego ulubionym autorem jest John le Carré .

Jest członkiem zarządu Projektu Niewinności.  To organizacja prawnicza w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Australii i Nowej Zelandii, której główny cel to udowodnianie niewinności niesłusznie skazanych ludzi za pomocą badań DNA.

9. Jeff Kinney – 17 mln dol.

– amerykański projektant gier, rysownik, producent i autor książek dla dzieci.

 Książka Diary of a Wimpy Kid: The Ugly Truth , opublikowana w 2010 roku sprzedawała się z częstotliwością jednej książki co 11 sekund.

W Polsce dostępne są tytuły: Dziennik cwaniaczka, Rodrick rządzi,Ubaw po pachy, Przykra prawda, Szczyt wszystkiego.

Kinney przyznaje w wywiadach, ciągle oszołomiony niespodziewanym sukcesem: czuję się jakbym przyglądał się komuś innemu. To trochę jak bycieTruman Show.

Nadal pracuje, również przy stronie internetowej dla dzieci, której jest autorem, Poptropica, pisząc tylko wieczorami i w weekendy.Jak sam określa swój stosunek do pisania: myślę, że można powiedzieć, że to moje hobby.

Czyżby to był taki sukces trochę przez przypadek czy to raczej skromność autora?

Jego książki zostały przetłumaczone już na 30 języków i sprzedano ponad 50m egzemplarzy na całym świecie – blisko 9m w Wielkiej Brytanii.

Tu inne wpisy z tej serii:

Najlepiej zarabiający pisarze na świecie (część 1)

Najlepiej zarabiający pisarze na świecie (część 3)

Najlepiej zarabiający pisarze na świecie (część 4)

Komentarze

comments

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

CommentLuv badge