Książki rządzą – aby za zakrętem było znacznie więcej niż lustro

Najlepiej zarabiający pisarze na świecie (część 1)

Napisany przez: MałGocha Książki Rządzą - maj• 11•12

Czytanie jest bardzo przyjemne. Pisanie – dla niektórych to przyjemność, dla innych tylko pasja.

A czym jest pisanie dla najbogatszych pisarzy na świecie? Podejrzewam, że to efekt ciężkiej pracy połączonej z ogromną pasją oraz odrobiną talentu. Kim są autorzy, którzy zarabiają najlepiej na świecie i żyją już, i to nie najgorzej, ze swojej pisarskiej pracy? Oto odpowiedź:

Najlepiej zarabiający pisarze na świecie wg „Forbes”:

1. James Patterson – 84 mln dol.

Pierwsze miejsce zajmuje autor powieści sensacyjnych. Pisze 7 dni w tygodniu, od godz. 5:30. Wszystkie teksty (każdą z 64 książek) pisze ponoć ręcznie. Były copywriter ma kontrakt z wydawnictwem Hachette na 17 książek za 150 mln dolarów. Kolejny kontrakt podpisany z wydawnictwem Little Brown Company to umowa, która obliguje pisarza do napisania  11 książek do 2015, w tym 6 dla dzieci. Sama zaliczka opiewa na 20 milionów dolarów.

Pisarz stał się nawet tematem kursu na studiach w Harvardzie.

Aż 50 z jego powieści to bestsellery z listy The New York Times.  Jednak, zgodnie z tendencjami rynku wydawniczego, coraz większą część jego zysków generują e-booki. Tylko jedna z jego książek Ja, Alex Cross, sprzedała się w tej formie w 160 tys. egzemplarzy, a w zeszłym roku czytelnicy kupili kolejne 750 tysięcy.

Patterson pisze książki również ze współautorami takimi jak Maxine Patero, z którą współtworzy serię książek Kobiecy klub zbrodni, czy Andrew Grossem.


2. Drugie miejsce w rankingu zajmuje Danielle Steel – 35 mln dol.

Bardzo płodna autorka. Wydaje kolejne książki masowo i bardzo szybko.

W ciągu jednego roku potrafi wydać nawet pięć tytułów. Dotychczas zekranizowano już 22 jej książki. Ta 64-letnia pisarka, sama pisząc o miłości miała pięciu mężów, a jej ostatni związek zakończył się w roku 2004.

Pisane od 19 roku życia powieści do dziś sprzedały się w blisko miliardzie egzemplarzy (dane z roku 2005 mówiły o 800 milionach). Prawdopodobnie zarobi kolejne miliony na wersjach elektronicznych dotychczas wydanych książek.

3. Stephen King – 28 mln dol.

Jego kariera to odzwierciedlenie amerykańskiego mitu sukcesu – od pucybuta do milionera. W tym przypadku – od pracownika miejskiej pralni do króla literatury popularnej. Wydaje średnio jedną książkę rocznie co daje blisko 70 tytułów, w tym siedem napisanych pod pseudonimem jako Richard Bachman.

Jak napisała M.Walusiak na stronie poświęconej mistrzowi grozy:  Tylko raz zawiesił swoją działalność pisarską. Przerwa była spowodowana wypadkiem samochodowym, któremu pisarz uległ w 1999 r. Podczas spaceru w pobliżu swojego domu został potrącony przez minivana. Odniósł poważne obrażenia: wielokrotne złamanie biodra, połamane żebra i uszkodzone płuco unieruchomiły go w szpitalu na 3 miesiące. Bolesna i długotrwała rehabilitacja sprawiły jednak, że King powrócił do pisania.

4. Janet Evanovich – 22 mln dol.

Autorka książek sensacyjno-kryminalnych.  W Polsce ukazało się tylko siedem (ja wiem o 10.) z czternastu tomów serii o S. Plum. Pisze też pod pseudonimem Hall Steffie. Kiedy Evanovich została matką zajęła się wychowywaniem dzieci.

Dopiero w wieku balzakowskim zaczęła pisać powieści. Postać Plum z jej powieści ma wiele cech wspólnych z samą autorką i jej życiem.  Obie są z New Jersey, pożerają Cheetosy,  obie mają chomika, i obie  mają podobne żenujące doświadczenia.

5. Stephenie Meyer – 21 mln dol.

Autorka od wampirów i miłości w tle. I Zmierzchu, oczywiście.  Przedstawiana jako gospodyni domowa z Arizony. 

Czterotomowa saga sprzedała się w 40 milionach egzemplarzy w samych Stanach Zjednoczonych, a dodatkowe 100 milionów rozeszło się w innych krajach.

Meyer mówi, że pomysł na napisanie książki Zmierzch przyszedł jej do głowy 2 czerwca 2003 roku. Wtedy zapisała swój sen, który stał się potem 13. rozdziałem książki. Po napisaniu i poprawieniu powieści, podpisała umowę na trzy książki ze spółką Little, Brown and Company, na 750 tys. dolarów.

Pomimo ogromnej popularności wśród czytelników (oraz osobliwej euforii w Stanach Zjednoczonych), krytycy literaccy zarzucają autorce schematyczność fabuły, przerysowania, brak wyrazistych postaci i jakiejkolwiek głębi emocjonalnej oraz silnie zaakcentowany marysuizm ( czyli nadmierny patos  lub nierealność tudzież idealizację zdarzeń). Szczególnie ostatni zarzut jest często powtarzany – zdarza się, że sagę wskazuje się jako sztandarowy przykład tego zjawiska literackiego.

***

Jak widać, najlepiej sprzedają się kryminały, sensacja, romanse – i temat wampirów z miłosną scenerią w tle.

p.s. Tu kolejne wpisy z tej serii:

Najlepiej zarabiajacy pisarze na świecie -część 2

          Najlepiej zarabiajacy pisarze na świecie -część 3

Najlepiej zarabiający pisarze na świecie – część 4

Komentarze

comments

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

CommentLuv badge