Książki rządzą – aby za zakrętem było znacznie więcej niż lustro

Jak pisać – przepis na bestseller # 4

Napisany przez: MałGocha Książki Rządzą - kwi• 29•13

Napisanie książki zadaniem trudnym nie jest. Napisanie dobrej książki, która będzie bestsellerem – to wyższa szkoła jazdy.

O tym, czy można się jakoś przygotować do stworzenia dobrej książki, opowie autorka książki Szkoła twórczego pisania. Jak zostać autorem bestsellerowych powieści Joanna Wrycza-Bekier. Kolejna osoba potwierdzająca słowa W.R. Inge, że literatura rozwija się najlepiej wówczas, gdy jest w połowie rzemiosłem, a w połowie sztuką.  

Czy są zatem jakieś uniwersalne reguły tworzenia?

Zdaniem tej autorki to, co można zrobić, aby zwiększyć szanse na stworzenie dobrej literatury, na odcinku rzemieślniczym to ćwiczenia.To co można wyćwiczyć i czego się nauczyć to m.in. :jak tworzyć wiarygodnych bohaterów, wartkie dialogi, suspens. Ważne jest tez to, by nie traktować ze śmiertelną powagą i dosłownością… reguł tworzenia. Raczej powinny one być jak kroki taneczne, na podstawie których tworzymy własną choreografię.  Zgodnie z zasadą Picassa – trzeba znać zasady, po to, by wiedzieć jak je łamać. 

Elementem jaki musi pojawić się przed tym, zanim pisarz wystartuje, to dobry plan. Ale rozumiany jako dobre przygotowanie się do tematu, który będzie się przewijał w trakcie powieści. Wizja całej fabuły, która pozwoli trzymać się obranego kursu. Nawet, gdy pisarz zmieni po drodze drobne koncepcje.

Trzeba pamiętać, ze pisanie to praca.  Najczęściej samotnicza. Systematyczna, wymagająca wielkiej samodyscypliny  i żmudna.

Upór i konsekwencja. Bogata wyobrażnia, głębsze odczuwanie i widzenie więcej i mocniej, to ważne elementy wspierające proces twórczy pisarza. Dobrze w tej pracy odnajdzie się więc zapewne kinestetyk.

Istotny jest również język, jakim posługuje się pisarz. Pisanie w języku angielskim, już na starcie otwiera więcej drzwi. I stwarza dogodniejsze warunki, aby zarobić.

Komentarze

comments

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

3 Komentarzy(e)

  1. snowboard pisze:

    Hejka, fajny post. O ile masz ochotę zachęcam do rewizyty.

  2. Ekstra się przegląda twoje artykuły. nie mogę
    się doczekać kolejnych!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

CommentLuv badge