Książki rządzą – aby za zakrętem było znacznie więcej niż lustro

„500 polskich książek, które warto w życiu przeczytać”(?) #1

Napisany przez: MałGocha Książki Rządzą - gru• 02•12

Jedną z moich wysp szczęśliwych, jest snucie się po bibliotekach, księgarniach i antykwariatach. Kiedy mam chwilowo dość rozbrykanej rodzinki i chcę być sama – idę. Przeglądam, oglądam, obwąchuję, dotykam, szeleszczę, wybieram, sprawdzam, itd. Wiadomo.

Kilka dni temu nadszedł ten czas. Poza kilkoma nieznajomymi antykwariatami, biblioteką, i kilkoma składami taniej książki, trafiłam też do Empiku. Pomimo, że wolę bardziej klimatyczne przestrzenie Traffica. Ale co tam.

Ona przyciągnęła moją uwagę swoim obfitym kształtem i cyfrą 500. Wylewała się z półki, nawet przywołała mnie do siebie, krzycząc: no chodz, zobacz, już jestem. Przecież lubisz takie książki.

Mamy już książkę o książkach, z serii 1000 książek, które musisz przeczytać przed śmiercią, w trakcie śmierci, po śmierci.  Ale, dotychczas były to opracowania zagraniczne. Teraz już, od 24.10. 2012 r. mamy wersję polską.

A myślę o pozycji Karoliny Haka-Makowieckiej i Marty Makowieckiej 500 polskich książek, które warto w życiu przeczytać.

Empikowa cena 99,99 skutecznie mnie odstraszyła od zakupienia pozycji. Nawet, jeżeli liczy sobie ona 862 strony.

Jednak, skąpiec podpowiada, że w sieci książkę można dostać już za 70 zł z dokładką.  Hmm, no nie wiem…

Z tego względu, nie wyrobiłam sobie opinii na jej temat. Jeszcze. Jeśli wierzyć opisowi ze strony wydawcy:

Marta i Karolina Makowieckie, charyzmatyczne panie od polskiego, stworzyły autorski wybór polskich utworów literackich, które można/warto/należy znać: prozy, poezji, dramatu, reportaży, komiksów i bajek.

Książka ma formę leksykonu, w którym tytuły uporządkowano alfabetycznie.

Oprócz żelaznego kanonu polskiej klasyki autorki zachęcają do przeczytania pozycji mniej znanych, czasem niesłusznie zapomnianych; wielkim walorem leksykonu jest też duża ilość miejsca poświęconego utworom współczesnym i najnowszym. Dzięki temu 500 polskich książek… to użyteczny przewodnik, ułatwiający rozeznanie w ogromnej masie literatury opublikowanej w ciągu ostatnich kilku lat. 

Pozycję opatrzono bogatym i zróżnicowanym materiałem ilustracyjnym. Czytelnik znajdzie tu ciekawe, mało znane portrety autorów, reprodukcje rękopisów i pierwodruków, plakaty spektakli i niezapomniane kadry z ekranizacji.(www.muza.pl)

Pokuszę się o spisanie tej listy. Ale o tym innym razem. A Ty, czytałaś/widziałeś już tę pozycję/listę? Co o niej sądzisz?

***

 Zobacz też:  

 Lista 500 polskich książek, które… część 2

Lista 500 polskich książek, które… – część 3

Lista 500 polskich książek, które… część 4

Lista 500 polskich książek, które warto… – część 5

Lista 500 polskich książek, które warto… – część 6

Lista 500 polskich książek, które warto… – część 7 

***

Lista pochodzi z książki „500 polskich książek, które warto w życiu przeczytać” autorstwa Karoliny Haka-Makowieckiej i Marty Makowieckiej.

c.d.n.

Komentarze

comments

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

CommentLuv badge