Książki rządzą – aby za zakrętem było znacznie więcej niż lustro

5 nieznanych blogów, które uwielbiam czytać

Napisany przez: MałGocha Książki Rządzą - kwi• 21•15

stronywww_ceniejpg

Poza tym, że jestem listomaniaczką lubię zaglądać na pewien typ stron www i/lub blogów. Lubię podczytywać, podpatrywać jakie zwyczaje, nawyki mają pisarze. Co takiego robią i w jaki sposób, że piszą soczyście, pełnokrwiście. Tak, że oczu oderwać od liter zbiegłych spod ich klawiatur nie mogę.

Drugi temat, kóry mnie magnesuje – to oryginalność formy. Która nigdy nie przyćmiewa treści a tylko albo aż jest dla niej jak biżuteria dla eleganckiej, ładnej i inteligentnej kobiety. I w tej kategorii mam dwa ulubione miejsca do których wracam namiętnie, wyglądając za każdym razem nowego wpisu.

Trzeci temat to wszelkiej maści podglądactwo dobrych pisarzy. I nie, nie interesuje mnie kto z kim w jakim łózku – tylko ich warsztat. Co w jaki sposób robią, jakich środków używają, w jakim stopniu czerpią z klasyki a w jakim są oryginalni. W skrócie – jak i co robią aby stać się mistrzami pióra. A na deser wisienka – miejsce, w w którym aż roi się od darmowych książek… Jesli akurat te tematy Ciebie interesują – poznaj miejsca w sieci, które odwiedzam regularnie 😉

Zbieżność prezentacji kolejnych miejsc w sieci z zamierzonym efektem – tylko przypadkowa 😉

Blog o zwyczajach, nawykach pracy wszelkiej maści artystów, w tym rzecz jasna pisarzy. Niestety – nie jest już aktualizowany. Jednak jego autor wydał książkę w tym temacie – How Artist Work. Więc można się ślinić do woli. Mam nadzieję, że znajdzie się wydawca chętny do wydania tej pozycji w Polsce.

Jak pisać co najmniej dobrze? Tym razem blog kobiety, której pracę cenię. Mowa o Joannie Wryczy-Bekier. Jak sama mówi o sobie: doktor nauk humanistycznych, autorka książek na temat kreatywnego pisania i języka Internetu. Autorka pięciu książek o pisaniu, w tym bestsellerów Webwriting. Profesjonalne tworzenie tekstów dla internetu i Magia słów. Jak pisać teksty, które porwą tłumy. Na marginesie obie książki, leżą u mnie na wirtualnej półce i czekają na smakowanie.

Co mnie przekonało do pozostania na stronie PoradnikPisania? Konkretne (a takie lubię najbardziej), bez lania wody informacje jak pisać, żeby ktoś zechciał nie tylko to przeczytać ale aby czuł niezaspokajalny głód. Jak pisać scenę zbiorową, jak urozmaicać dialogi, dlaczego bohater powieści powinien być rozczarowany, jak ubrać i nazwać bohatera, jak pisać o strachu, jak pisać o emocjach, jak zwiększyć napięcie w opowieści, w jaki sposób ubrać w słowa nieoczekiwany zwrot akcji aby wciągnąć czytelnika na amen, jak zwiększyć napięcie, jak zmusić bohatera do działania itd. itp. to tylko kropla w morzu informacji, które znalazłam na stronie. Moim zdaniem Pani Joanna to druga, obok Kasi Bondy kobieta w Polsce, od której warto uczyć się rzemiosła pisarskiego.

Trzecia strona, na którą lubię wpadać to miejsce, gdzie znajduję informacje o darmowych lub za dosłownie 1$ książkach. No właśnie – dolara. Książki są w języku angielskim. Ale znajdziesz tu książki z przeróżnych gatunków. Ja zazwyczaj jestem zainteresowana pozycjami z zakresu rozwoju osobistego (który to temat z racji zawodu muszę i chcę zgłębiać regularnie). Nie muszę Cię jednak chyba przekonywać, że aby poszerzać wiedzę ekspercką, trzeba czytać po łacinie XXI w? A w przypadku innych gatunków – to świetna okazja do poszerzania słownictwa i ćwiczenia znajomości języka, prawda? 😉 Ostatecznie dla cierpliwych, którzy lubią się domyślać – zostaje google translator;)

Czwarte i piąte miejsce zajmują dwa blogi. Oba pisane przez dwie różne kobiety. To co je łączy – to, dla mnie, perfekcyjna zabawa słowem, bez uchybień dla jego znaczenia. Czytanie Dziennika Frazeologicznego, pisanego przez Justynę Zimno i bloga Magdy na Zimno (na marginesie – ciekawa zbieżność pogodowa;) dopiero teraz to zauważyłam 😉 – to dla mnie uczta intelektualna. O ile w Dzienniku autorka celuje w temat dochodzenia do siebie prawdziwej, autentycznej kobiety spełnionej po swojemu, w zgodzie ze sobą o tyle MagdanaZimno pochyla się nad relacjami damsko-męskimi, partnerstwem i rolą, miejscem kobiety w XXI w. Obie panie piszą oryginalnie, z pazurem, ironią, często autoironią. I… sama zobacz.

Ciekawa jestem czy odwiedzasz którąkolwiek ze stron? Które strony/blogi możesz mi polecić?

Komentarze

comments

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

6 Komentarzy(e)

 1. Blacha pisze:

  Od razu nie znane – czytam trzeci i piąty, z czystym sumieniem mogę je polecić 😛
  Co do reszty to przy okazji je sprawdzę

  • MałGocha Książki Rządzą pisze:

   Januszu, cieszę się w takim razie, że jeszcze ktoś inny zagląda tam, gdzie ja 😉 A może polecisz mi inne strony które czytujesz?

 2. Awodent pisze:

  Łał, nie znałem tych stronek 😮 Dzięki, ta z książkami za dolara chyba najbardziej mnie zainteresowała :p

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

CommentLuv badge